Sunday, December 14, 2008

In case you needed more reasons why teachers need a raise...



Ok so the first time I posted this story the video wasn't working too well. Here's for round 2. Here are 2 high school teachers who are trying to make a point in that if you had to live on just $30 a month for food, you find that it's really hard to eat healthy nutritious food. However in their blog they have been able to not only do this but also provide reciepes as well as updates on their upcoming book project.

The point being is that some of our students are also living on tight budgets and might not be abel to afford to eat healthy food. It's no wonder obseity is at a rapid rate now in school age kids. Parents are simply finding it difficult to afford foods that are not only affordable but also full of proper nutrients.

2 comments:

Teachhub said...

I totally agree.

Anytime you go out to eat, you can get a burger or sandwich for half the price of a salad. Not to mention produce that goes bad almost immediately after you bring it home from the store.

Great tips!

UltimateTeacher said...

It's getting really hard to stay in a healthy form...in times like these, people are making hard choices and healthy food is often the first to get tossed out the door for cheaper junk food.

Let's hope that they'll at least make a salad that'll last longer than a day in my fridge.